تابلو فرش طرح سروش (شش خیال) کد 116

جدید

3,200,000 تومان

این محصول در انبار موجود نیست

 
بررسی تخصصی

تابلو فرش طرح سروش (شش خیال) کد 116

Soroush Carpet Tableau

  • محل بافت: سردرود تبریز
  • ابعاد تابلو: 100 ×70 سانتی متر
  • تراکم بافت: 50 رج

تابلو فرش طرح سروش (شش خیال) کد 116

تاریخ 800 هزاره ساله ایران خبر از آن دارد که این فقط یونان نیست که زمانی در باستان الهه هایی داشته اند. آری ایران باستان نیز همچون یونانیان الهه های متعدد داشته است. الهه مهر، الهه باستان، الهه جنگ و ... . در این میان الهه زیبایی جایگاه خاصی دارد. الهه زیبایی ایران باستان برخلاف یونانیان مظهر زیبایی باطنی و آرامش است و این زیبایی در ذات اوست نه در ظاهر او. نقاشان، پیکره سازان و در این بین بافندگان هر یک به نحوی این الهه را به تصویر کشیده اند و گویا تابلو فرش سروش یا شش خیال نیز طرحی از این نوع باشد. رنگهای بسیار جذاب و دلربا، طرح هایی خیال گونه و آرامش بخش که همگی بیننده را با خود به اوج دریای سکوت و آرامش می کشاند. آری لذت دارد ساعت ها نشستن و غرق در این رنگ و طرح شدن. بر خلاف تندیش و نقاشی های یونانیان، تندیس های ایرانیان و پورتره ها و حتی تابلو فرش های این مرز و بوم در عین زیبایی ظاهری نوید از حجاب و زیبایی سیرت دارد. تابلو فرش شش خیال الوانی بهشتی ا به نمایش می گذارد و دستان زبر دست بافنده و طراح طوری تار و پود این فرش را با رنگ های مختلف در هم می آمیزد که گویا جایگاه هر رنگ به او الهام شده است. هنر نزد ایرانیان است و بس و مردم این مرز و بوم خاک را به هنر کیمیا کنند.

فرش تبریز

فرش تبریز را می‌توان یکی از نفیس‌ترین و بهترین فرش‌های ایرانی به شمار آورد. در همین راستا این شهر به یکی از مراکز مهم بافت فرش در ایران مبدل شده است به گونه‌ای که شهر تبریز، شهر جهانی بافت فرش شناخته شده است. درتابلو فرش‌های تبریز تنوع و رنگ‌‌های مختلفی از جنس ابریشم و پشم بکار رفته است. شهرت جهانی تابلو فرش تبریز مشهود است و به دوره صفویه باز می‌گردد که حتی در آن زمان به عنوان هنر درباری انتخاب شده بود.

در رابطه با ساختار فرش تبریز می توان نوشت که از تار پنبه‌ای می‌باشد که بسیار محکم و بادوام است و ریزترین بافت‌ها در این شهر خلق می‌شود. فرش تبریز با تنوع رنگ‌های زیادی که دارد دارای ویژگی‌های مختص به خود می‌باشد. از ویژگی‌های بارز این تابلو فرش‌ها می توان به دو نکته مهم اشاره نمود:1- طراحی آن تحت نظر اساتید مجرب‌ صورت می‌پذیرد و 2- در رجشمارهای بالا قرار دارد و ریز بافت می‌باشد. همچنین پرزهای تابلو فرش تبریز کوتاه بوده و پرداخت و روگیری آن به ‌وسیله افراد ماهر صورت می‌پذیرد. در فرش تبریز سایه روشن بکار رفته باعث ایجاد عمق می‌گردد، حتی قسمت‌های خالی این‌ فرش‌ها به جای بکار بردن نقش‌های دیگر، پر می‌شود.

باید گفت فرش‌ بافان تبریزی از لحاظ اندازه محدودیتی برای خود قائل نمی شوند. از لحاظ رج‌شمار می توان تابلو فرش تبریزی را ببه دسته ای زیر تقسیم بندی کرد:

*( 25×25)، 30×30، 35×35، 40×40، 50×50، 60×60 گره در هر پنجره 7 سانتي متري.

* نوع 25×25 فرش تبریز، قاليهاي ارزان قيمت است كه براي فروش در بازار بافته مي شود.

* نوع 30×30 فرش تبریز نوع معمولی و بازاری است.

* 35×35 فرش تبریز معمولاً نوعی است كه شركتهای اروپايی سفارش می دهند تا مطابق با سليقه و با طرح مورد علاقه شان بافته شود. رج شمارهای بالاتر فرش‌هايی با فشردگي و تراكم بالا نظير فرش هاي ابريشمی هستند.

 توجه به این نکته الزامیست که در حالت کلی می توان تابلو فرش ایرانی را به دو دسته تقسیم کرد. اولی تابلو فرش هایی با نقش هایی برخواسته از فرهنگ این مرز و بوم است و دومی تابلو فرش هایی از آثار تندیس و پورتره های معروف خارجی. بافتن فرش هایی با مضامین اروپایی نشان از ذوق بافنده ایرانی دارد که می خواهد با نقش خود به تمام جهانیان اعلام کند: صلح طلب و آشتی جزوی از فرهنگ ماست.

توجه:

جهت حفظ کیفیت تابلو فرش و همچنین در نظر گرفتن سلیقه شما هنر دوست عزیز تابلو فرش ذکر شده رفو یا به اصطلاح پرداخت نشده است. لذا عکس گرفته شده و همچنین عکس موجود در فایل پیوست از نمای پشتی تابلو فرش می‌باشد. لطفا در هنگام سفارش در توضیحات ذکر نمایید که خواهان طرح سه بعدی از تابلو فرش هستید یا خیر. کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات لازم را در اختیار شما خواهند گذاشت.

 
جزئیات فنی
ابعاد 100 ×70 سانتی متر
شکلمستطیل
محل بافتسردرود تبریز
نام طرحسروش یا شش خیال
نحوه رنگرزیطیفی
وزن تقریبی4 کیلوگرم
تراکم بافت50 رج
جنس پرزمرینوس و ابریشم
جنس نخ تار (چله)ابریشم
امضا تابلو فرش--
نمای تصویرپشت
پرداخت و روگیریخیر

30 محصول مشابه یافت شد

مشخصات اصلی

ابعاد
100 ×70 سانتی متر
شکل
مستطیل
نام طرح
سروش یا شش خیال
وزن تقریبی
4 کیلوگرم
امضا تابلو فرش
--
نمای تصویر
پشت

ویژگی های فنی

محل بافت
سردرود تبریز
نحوه رنگرزی
طیفی
تراکم بافت
50 رج
جنس پرز
مرینوس و ابریشم
جنس نخ تار (چله)
ابریشم
پرداخت و روگیری

محصولات بازدیدشده

کد QR

منو

مقایسه 0