تابلو فرش گل عرضی کد 110

جدید

2,850,000 تومان

این محصول در انبار موجود نیست

 
بررسی تخصصی

تابلو فرش گل عرضی کد 110

  • محل بافت:سردرود تبریز
  • ابعاد تابلو: 75× 115 سانتی متر
  • تراکم بافت: 50 رج

تابلو فرش گل عرضی کد 110

اگرچه زمانی فرش صرفا به عنوان زیرانداز استفاده می شد، اما امروزه این هنر به حق ایرانی، زبانزد خاص و عام است و دستان ریز نقش بافنده، فرش را نه صرفا به عنوان زیراندازی ساده بلکه به عنوان نقشی ماندگار اثر می نهد. امروزه در اکثر موزه های ایرانی و خارجی و در بسیاری از مکان های تاریخی دنیا و حتی فیلم های معروفی که هالیود آن را می سازد، نقشی از تابلو فرش ها و فرش های ایرانی و تصویری هرچند گذرا از آنها نمایان می شود.طرح ها و نقش هایی که در ایران در بافتن تابلوفرش ها به کار می رود عموما به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول تابلو فرش با نقش هایی برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی که عموما مکان های تاریخی ایران، آیات قرآن، گلهای زیبای کوهستان ها و تالاب های مشهور این سرزمین، مکان های مذهبی ایران و ... می باشد. دسته دوم تابلو فرش هایی که عمدتا برگرفته از تندیسها، پرتره ها، و مکان های توریستی کشور های خارجی می باشد. تابلوفرش گل عرضی جزو دسته اول به حساب می آید. بافنده با تمام وجود می خواهد گلهای زیبای این مرز و بوم را بر دل تار و پود فرش نقش بزند. آری طراوات و شادابی موجود در تابلو به نحویست که انگار گلهایی آفریده شده، که هرگز پژمرده نخواهند شد و این با دیدن آن همواره سرزندگی و شاط را در خود احساس می کند.

فرش تبریز

فرش تبریز را می‌توان یکی از نفیس‌ترین و بهترین فرش‌های ایرانی به شمار آورد. در همین راستا این شهر به یکی از مراکز مهم بافت فرش در ایران مبدل شده است به گونه‌ای که شهر تبریز، شهر جهانی بافت فرش شناخته شده است. درتابلو فرش‌های تبریز تنوع و رنگ‌‌های مختلفی از جنس ابریشم و پشم بکار رفته است. شهرت جهانی تابلو فرش تبریز مشهود است و به دوره صفویه باز می‌گردد که حتی در آن زمان به عنوان هنر درباری انتخاب شده بود. در رابطه با ساختار فرش تبریز می توان نوشت که از تار پنبه‌ای می‌باشد که بسیار محکم و بادوام است و ریزترین بافت‌ها در این شهر خلق می‌شود. فرش تبریز با تنوع رنگ‌های زیادی که دارد دارای ویژگی‌های مختص به خود می‌باشد. از ویژگی‌های بارز این تابلو فرش‌ها می توان به دو نکته مهم اشاره نمود:1- طراحی آن تحت نظر اساتید مجرب‌ صورت می‌پذیرد و 2- در رجشمارهای بالا قرار دارد و ریز بافت می‌باشد. همچنین پرزهای تابلو فرش تبریز کوتاه بوده و پرداخت و روگیری آن به ‌وسیله افراد ماهر صورت می‌پذیرد. در فرش تبریز سایه روشن بکار رفته باعث ایجاد عمق می‌گردد، حتی قسمت‌های خالی این‌ فرش‌ها به جای بکار بردن نقش‌های دیگر، پر می‌شود.

باید گفت فرش‌ بافان تبریزی از لحاظ اندازه محدودیتی برای خود قائل نمی شوند. از لحاظ رج‌شمار می توان تابلو فرش تبریزی را ببه دسته ای زیر تقسیم بندی کرد:

*( 25×25)، 30×30، 35×35، 40×40، 50×50، 60×60 گره در هر پنجره 7 سانتي متري.

* نوع 25×25 فرش تبریز، قاليهاي ارزان قيمت است كه براي فروش در بازار بافته مي شود.

* نوع 30×30 فرش تبریز نوع معمولی و بازاری است.

* 35×35 فرش تبریز معمولاً نوعی است كه شركتهای اروپايی سفارش می دهند تا مطابق با سليقه و با طرح مورد علاقه شان بافته شود. رج شمارهای بالاتر فرش‌هايی با فشردگي و تراكم بالا نظير فرش هاي ابريشمی هستند.

توجه به این نکته الزامیست که در حالت کلی می توان تابلو فرش ایارنی را به دو دسته تقسیم کرد. اولی تابلو فرش هایی با نقش هایی برخواسته از فرهنگ این مرز و بوم است و دومی تابلو فرش هایی از آثار تندیس و پورتره های معروف خارجی. بافتن فرش هایی با مضامین اروپایی نشان از ذوق بافنده ایرانی دارد که می خواهد با نقش خود به تمام جهانیان اعلام کند: صلح طلب و آشتی جزوی از فرهنگ ماست.

توجه:

جهت حفظ کیفیت تابلو فرش و همچنین در نظر گرفتن سلیقه شما هنر دوست عزیز تابلو فرش ذکر شده رفو یا به اصطلاح پرداخت نشده است. لذا عکس گرفته شده و همچنین عکس موجود در فایل پیوست از نمای پشتی تابلو فرش می‌باشد. لطفا در هنگام سفارش در توضیحات ذکر نمایید که خواهان طرح سه بعدی از تابلو فرش هستید یا خیر. کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات لازم را در اختیار شما خواهند گذاشت.

 
جزئیات فنی
ابعاد 75× 115 سانتی متر
شکلمستطیل
محل بافتسردرود تبریز
نام طرحگل عرض
نحوه رنگرزیطیفی
وزن تقریبی4 کیلوگرم
تراکم بافت50 رج
جنس پرزمرینوس و ابریشم
جنس نخ تار (چله)ابریشم
امضا تابلو فرششجاع پور
نمای تصویرپشت تصویر
پرداخت و روگیریخیر

30 محصول مشابه یافت شد

مشخصات اصلی

ابعاد
75× 115 سانتی متر
شکل
مستطیل
نام طرح
گل عرض
وزن تقریبی
4 کیلوگرم
امضا تابلو فرش
شجاع پور
نمای تصویر
پشت تصویر

ویژگی های فنی

محل بافت
سردرود تبریز
نحوه رنگرزی
طیفی
تراکم بافت
50 رج
جنس پرز
مرینوس و ابریشم
جنس نخ تار (چله)
ابریشم
پرداخت و روگیری

محصولات بازدیدشده

کد QR

منو

مقایسه 0